Avtor: Nina Simič, Moje finance.
Ste se znašli pred vprašanjem, v katerih skladih varčevati – aktivno upravljanih vzajemnih skladih ali pasivno upravljanih skladih ETF? Obe vrsti skladov imata dobro razpršena sredstva in sta zato manj tvegani kot vlaganje v posamezne delnice. V očeh vlagateljev postajata vse večja tekmeca, zato smo zložili značilnosti prvih in drugih ter predstavili prednosti in pomanjkljivosti.
»Kratkoročno bi lahko postali zanimivi obvezniški ETF- in vzajemni skladi, saj se po napovedih analitikov približujemo koncu cikla zviševanja obrestnih mer. Ob obratu cikla, ko se obrestne mere začnejo zniževati, cene obveznic namreč začnejo naraščati,« meni Ploj. Za dolgoročno vlaganje se mu zmeraj zdijo zanimivi globalni delniški ETF, saj lahko z njimi vlagatelji dosežejo višje potencialne donosnosti kot na primer z depoziti na bankah. Sicer pa svetuje, da se usmerimo predvsem na ETF-sklade, ki sledijo večjim indeksom, kot so MSCI All World, S&P500, Euro Stoxx, MSCI Emerging Markets …, in jih držimo dolgoročno.
»Vse sklade, ki so dostopni evropskim vlagateljem, lahko najdemo in primerjamo na spletni strani justETF. Izberemo tiste, ki so večji, bolj likvidni in imajo nižje provizije,« še doda.
Preberite več na: https://mojefinance.finance.si/varcevanje/vzajemni-ali-etf-skladi-kateri-so-primerni-za-koga/a/9017499?src=topnews ali nam pišite na: info@skupinaprima.si