
Avtor: Blažej Kupec, FinanceManager.
Večina družin svojega premoženja ne zmore niti ohraniti, kaj šele oplemenititi, ko preide v upravljanje mlajšim generacijam. Kako se izogniti tej usodi in kakšno premoženje svojim potomcem zapuščajo Slovenci, tudi tisti najbogatejši?
Družinska podjetja na pragu velike zamenjave generacij
Prav prevzemi lastništva – in vodstvenih položajev – v družinskih podjetjih bodo pri nas v prihodnjih letih zelo aktualni. Več kot 80 odstotkov vseh podjetij je namreč v družinskem lastništvu. Prva so nastala ob tranziciji gospodarstva, torej pred dobrimi 30 leti, kar pomeni, da so številni ustanovitelji danes v obdobju upokojevanja, vodenje podjetja pa pogosto prepuščajo otrokom. Tovrsten prenos lastništva je lahko zelo občutljiv in tvegan proces; po nekaterih statistikah ob tem propadeta dve tretjini podjetij, čeprav so pred tem poslovala uspešno.
Družinski podjetniki se vse bolj zavedajo, da mora biti predaja mlajšim generacijam premišljen proces, a kljub temu je v praksi prenos pogosto slabo začrtan, opaža Marko Ploj, direktor Finančne skupine Prima. V prvi vrsti morajo po njegovem mnenju nasledniki izkazati zanimanje za prevzem in vodenje podjetja. »Če tega ni, morajo starši razmisliti o prodaji tretjemu kupcu ali pa pravočasno zaposliti vodstveni kader, če dediče zanima le lastništvo,« poudarja.
Lastniki poslovne deleže na družinske člane najpogosteje prenesejo z darilno pogodbo, ki jo uredijo pri notarju. Na strokovnjake, kot je Ploj, pa se obračajo predvsem tisti lastniki, ki jih skrbijo morebitni spori med dediči in jih želijo vnaprej preprečiti. Večinoma gre za lastnike malih in srednjih podjetij s prihodki nad milijonom evrov.
Nesoglasja so namreč pogosta, izogniti pa se jim je mogoče s pravočasnim dogovorom med družinskimi člani, neodvisno oceno vrednosti podjetja, oporoko ali družinsko ustavo, v kateri so zapisani standardi za prenos podjetja. Ta dokument natančno določi pravice in obveznosti, vrednote in pravila, razlaga Slavko Vesenjak, pravni strokovnjak za področje. »Dogovori v družinski ustavi bodo pravno veljavni le, če bodo preneseni prek zakonitih sklepov skupščine oziroma prek mehanizmov, ki jih korporacijsko pravo dopušča,« opozarja. Postopek sestave družinske ustave je zahteven proces in lahko traja tudi več let.
Preberite več na: https://manager.finance.si/9012482/Prihaja-najvecji-prenos-premozenja-v-zgodovini-a-le-redki-so-pripravljeni ali nam pišite na: info@skupinaprima.si