
»Zlato je varna naložba. Zlato nas ščiti pred inflacijo. Zlato je najbolj donosna naložba.« To so fraze, ki sem jih še dve leti nazaj slišal v vsakem lokalu.
Takrat sem ljudem utemeljeval, da ko se v gostilnah govori o kakšni naložbi, ko ob cestah vidimo polno plakatov o naložbah v zlato, poslovalnice za nakup in prodajo zlata pa rastejo kot gobe po dežju, takrat smo že prepozni. Čas je za prodajo. A večina je še kar kupovala in marsikdo je izgubil velik del svojih prihrankov.
Zlato je od septembra 2011 v padajočem trendu. Cena je iz 1.924 USD na unčo padla že za več kot 30 odstotkov. Trenutno je ena unča vredna le še 1.300 USD. Padec cene sicer ni nobeno presenečenje, saj so jo poznavalci napovedovali že dolgo časa. George Soros, eden izmed največjih vlagateljev na svetu, je o zlatem balonu govoril že v začetku leta 2011. In potem se je zgodilo. Zlati balon je počil, tako kot vsi balončki do sedaj.
Slika 1: Gibanje cene zlata od leta 1975 do danes (vir: www.kitco.com)
Iz zgornjega grafa je razvidno, da se to pri zlatu ni zgodilo prvič. Podobna zgodba se je odvijala že leta 1980. Cena zlata se je v sedemdesetih letih povišala kar za 8 krat. Potem pa je aprila 1980 sledila streznitev. Cena zlata je dramatično padla in ostala v padajočem trendu vse do leta 2000. Vlagatelji, ki so kupovali zlato v letu 1980, so izgubili kar 70 % svojega vložka.
Iz grafa je zelo lepo vidna podobnost med obema padcema cene. S tem, da zdajšnji padec še ni končan.
Kako nizko lahko torej strmoglavi cena zlata? Če bi sklepali po padcu iz leta 1980, ki je bil večji kot 70%, lahko pade vse do 600 USD na unčo. Ali se bo to res zgodilo, je odvisno od več faktorjev, predvsem od ponudbe in povpraševanja, okrevanja gospodarstev, politike centralnih bank, inflacije…
Ponudba in povpraševanje, ki neposredno vplivata na gibanje cene zlata, trenutno ne kažeta nič dobrega. Ponudba namreč ostaja približno enaka (okrog 4.450 ton zlata na leto), povpraševanje pa se znižuje. V letu 2012 se je znižalo za 4 %, v prvem četrtletju 2013 pa kar za 13 %. To je bila predvsem posledica velikega zmanjšanja povpraševanja po investicijskem zlatu, medtem ko je povpraševanje po zlatu, ki se uporablja za nakit, celo narastlo. Vsekakor se bosta ponudba in povpraševanje v določenem trenutku izenačila, pri kateri ceni pa je težko napovedati.
Dokler pa bo stanje takšno kot je, torej da gospodarstva počasi okrevajo, delniški tečaji rastejo, inflacija pa ostaja nizka, se bo padajoči trend cene zlata še nadaljeval.