8 KORAKOV, KAKO OPTIMIZIRATI PREHRANSKI BUDŽET
3. Sestavite nakupovalni seznam in se ga strogo držite: »Če kupujete akcijske izdelke iz letaka, nič ne pomaga, če zaradi petih evrov prihranka nenačrtovano porabite dodatnih 50 evrov pri celotnem nakupu,« opozarja Sreševa.
4. Pri nakupovanju bodite pozorni tudi na razmerje med ceno in količino, spomni Srešova: »Logično bi bilo, da so izdelki v večji embalaži ugodnejši, vendar ni nujno tako. Kupujte izdelke, ki so cenejši na enoto (liter, kilogram), in ne na kos – to je vedno navedeno na ceni na polici, vendar z veliko manjšo pisavo.« V praksi smo opazili take anomalije pri nekaterih pralnih praških, mehčalcih za perilo, kavi in podobno.
7. Dodatno lahko prihranimo z nakupom živil pred iztekom roka, ki so še vedno uporabna, a veliko bolj ugodna prav zaradi krajšega roka trajanja, poudarja Sreševa. »Nekatera živila lahko kupimo tudi na zalogo, jih zamrznemo in tako podaljšamo njihovo življenjsko dobo. Včasih lahko, predvsem na oddelku sadja in zelenjave, najdemo živila, ki niso čisto popolne oblike in so zaradi tega cenovno ugodnejša,« še dodaja.