
"Razvijajoči trgi bodo po vrednosti BDP dohitevali razvite trge. Ocenjujem da se bo ta trend nadaljeval tudi v prihodnjih letih."
Foto: Aleš Beno / Finance
Mag. Blaž Zupančič je dobitnik prestižne nagrade naj upravljavca vzajemnih skladov v letu 2012, po izboru revije Moje finance. Zmago sta mu prinesla sklada Ilirika Azija in Ilirika BrazilijaRusijaIndijaKitajska, ki sta bila vsak v svoji skupini najbolje upravljana v zadnjih treh letih. Kako je premagal konkurenco, kje vidi potencial za rast in katerim naložbam sam najbolj zaupa?
Kateri trgi imajo po vašem mnenju v naslednjih petih letih največji potencial za rast in zakaj?
Makroekonomska slika sveta še vedno kaže na to, da bodo razvijajoči trgi po vrednosti BDP dohitevali razvite trge. Ta trend se dogaja že več kot desetletje in ocenjujem, da se bo nadaljeval tudi v prihodnjih letih.
Kateremu skladu, ki jih upravljate, bi pripisali največji potencial?
Ocenjujem, da sta sklada Ilirika Azija delniški in Ilirika Gazela delniški tista sklada, ki lahko zadovoljita potrebe največ vlagateljev. Imata dober sharpov kazalnik, ki kaže na razmerje tveganja in donosnosti. V zadnjih treh oziroma štirih letih, od kar osebno upravljam oba sklada, dosegata donosnosti, ki so najvišje ali med najvišjimi, vendar s podpovprečno nizko tveganimi naložbami.
V praksi to pomeni, da ko pride na trgu do večjih padcev vrednosti delnic, obstaja nadpovprečna verjetnost, da se bosta oba sklada dobro obnesla.
Za nazaj lahko to vlagatelji preverijo na grafih skladov. Seveda pa je potrebno poudariti da nobeni pretekli donosi niso garancija za prihodnje donose.
Res sta tudi po izračunu Mojih financ, sklada Ilirika Azija in Ilirika Gazela daleč najuspešnejša domača sklada, glede na sharpov kazalnik (donosnost na enoto tveganja). Kako vam uspeva ob manjšem tveganju dosegati višje donose kot konkurenci?
Predvsem z vsakodnevnim požrtvovalnim delom. Lani je bilo opravljenih na skladu Ilirika Azija okoli 380 poslov po povprečni vrednosti en odstotek čiste vrednosti sklada, na Ilirika Gazeli pa okoli 650.
Recimo v polletnem roku se portfelja obeh skladov v pretežni meri vsebinsko spremenita, zato je težko reči kar včasih slišim, »Ker je zraslo, bo pa tudi padlo.«
Omeniti je potrebno tudi visoko frekvenco pregledovanja potencialnih in trenutnih naložb, s čimer stalno in najbolje »čutim« kaj se dogaja na delniških trgih. Seveda pa pri tem stalno izvajam alokacije, za katere ocenim, da so potrebne.
Glede na to, da imate tudi sami stik z vlagatelji, kako poteka pri vas celovito finančno svetovanje?
Klasično, najprej preverimo kakšne vrste vlagatelj je pred nami. Na podlagi tega mu predlagamo ustrezno razpršitev sredstev. Pri tem dostikrat svetujemo tudi, da kakšen znesek likvidnih sredstev usmeri v nam konkurenčne produkte.
Sam sem menja, da je produkt, ki je uspešen, in pri katerem se kontinuirano izvaja uspešna naložbena strategija, primeren za veliko vrst vlagateljev. Ker imamo zelo uspešne sklade, kot so Ilirika Azija, Ilirika Gazela in IlirikaBrazilijaRusijaIndijaKitajska, nam ni potrebno izumljati novih produktov, temveč se lahko osredotočamo na te, ki jih imamo že dlje časa.
Vlagatelj se lahko v okviru svojih možnosti in dodatne razpršitve tveganj odloča tudi za produkte:
- ILIRIKA varčevanje,
- ILIRIKA pokojnina in
- ILIRIKA dinamično varčevanje.
Veliki večini vlagateljev že veliko pove dejstvo, da sem npr. marca 2009 prevzel sklad Ilirika Gazela, ki je imel takrat okoli 170 tisoč evrov čiste vrednosti sredstev. Danes ima ta sklad 5,5 milijona evrov ČVS. Še lani v takšnem času je imel le okoli 1,4 milijona evrov ČVS. V enakem obdobju je vrednost ČVS Ilirika Azije zrasla iz 600 tisoč na 6 milijonov evrov.
To pomeni, da nam zaupa vedno več zadovoljnih vlagateljev.
Nam zaupate še, kako je sestavljen vaš osebni portfelj?
Sredstva imam naložena v depozitih, v skladu Ilirika Gazela in v zlatu.
Želite brezplačno pristopiti k skladom Ilirike DZU? Pišite nam na marko.ploj@skupinaprima.si ali nas pokličite na tel. 041 804 882.