
Avtor: Maja Virant, Jure Ugovšek, Moje finance
Pasivni dohodek se sliši tako dobro, da so ga za svojega vzeli prodajalci najrazličnejših finančnih sanj. Saj veste: vi v naslanjaču, denar pa pada na bančni račun. A sam koncept ni nujno zgrešen, čeprav je pogosto zlorabljen, sploh če ostanemo z obema nogama na tleh in ne sanjamo, da bomo v kratkem obdobju razvili portfelj naložb oziroma posel, ki bi nam brez tveganja mesečno prinesel eno ali dve povprečni plači, ne da bi kaj dosti mignili s prstom.
In prav nobene nuje ni, da je pasivni dohodek edini vir. Lahko je dodatek k plači, pokojnini ali čemu tretjemu. Za dodatnih nekaj sto evrov na mesec v resnici ne potrebujemo veliko privarčevanih sredstev ali patentov svetovnega formata, ki jih dajemo v uporabo multinacionalkam. Nekatere naložbe v pasivne dohodke, denimo v nepremičnine, res zahtevajo veliko kapitala, a obstaja več možnosti, kako lahko denar kaplja na račun tudi z manjšimi zneski – če ste kreativni, celo brez začetnega vložka.
Kaj je pasivni dohodek?
V poplavi različnih razlag in na žalost tudi zlorab besedne zveze »pasivni dohodek« se najprej vprašajmo, kaj to sploh pomeni. Ker so različne razlage zmedle tudi nas, smo na pomoč poklicali finančnike. »Pasivni dohodek je dohodek, ki ga prejemamo, ne da bi zanj morali aktivno delati in ne zahteva naše prisotnosti,« kratko in jedrnato pojasni finančna strokovnjakinja iz Finančne skupine Prima Marina Sreš in doda: »Pogosto pravimo, da gre za denar, ki dela za nas, medtem ko spimo.«
Dobro se sliši. A za kakšne vrste dohodkov gre? Večina najprej pomisli na nepremičnine, opaža Sreševa: »Ustvarjanje dohodka s prejetimi najemninami je med Slovenci zelo priljubljena strategija ustvarjanja pasivnega dohodka, saj smo ljubitelji nepremičnin in jih imamo za varno obliko naložbe.«
Preberite več na: https://mojefinance.finance.si/9010937/Pasivni-dohodek-kaj-je-kaj-ni-in-kako-do-njega ali nam pišite na: info@skupinaprima.si