Dvosobna stanovanja se v Ljubljani oddajajo od 250 do 380 evrov na mesec, ugotavlja geodetska uprava. Najemnine se vrtijo med 400 in 600 evri na mesec, pa trdijo nepremičninske agencije in kažejo spletni oglasniki. Kdo ima prav? Kaj pravijo najemodajalci? Prvi: »Niti za cent ne znižam najemnine!« Drugi: »Ceno znižam za 10 odstotkov, če mi plačate vnaprej za vse leto!« Tretji: »Če se ujameva, vam znižam, sicer ne!« Preverili smo tudi, kako donosne so v resnici najemnine.
Se splača nakup za oddajo?
Piškava donosnost
»Za lastnika oziroma investitorja, ki oddaja stanovanje, je pomemben neto zaslužek,« poudarja Marko Ploj iz finančne skupine Prima. Poglejmo njegov konkreten izračun za 50 kvadratnih metrov veliko stanovanje v Ljubljani. Če bi takšno stanovanje kupili za 100.500 evrov (kar je 2.010 evrov za kvadratni meter) in ga oddali po 8,06 evra za kvadratni meter, bi ob upoštevanju 11-mesečne zasedenosti z najemninami zaslužili 4.433 evrov oziroma ustvarili 4,8-odstotno donosnost. A številka še zdaleč ni tako lepa, opozarja Ploj. Po plačilu davka iz oddaje premoženja, ki znaša 25 odstotkov davčne osnovne (997 evrov), nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (65 evrov), obrabo stanovanja (835 evrov na leto), bi bil neto zaslužek 2.536 evrov oziroma le še 2,5 odstotka.
Pri izračunu donosnosti od oddajanja nepremičnine v najem ne smemo pozabiti na vse s tem povezane stroške, sicer dobimo višjo donosnost, kot je v resnici, opozarja Marko Ploj. Foto: Prima
»Donosnost je lahko nekoliko višja, če imamo dobrega najemnika, ali nižja, če imamo z najemnikom težave, recimo ne plačuje najemnine, uničuje stanovanje in podobno. Ne glede na to se je smiselno pred možnimi nevšečnostmi zaščititi z dobro pripravljenim primopredajnim zapisnikom in pogodbo,« še meni Marko Ploj.
Preberite več na: https://mojefinance.finance.si/8811050 ali nam pišite na: info@skupinaprima.si