
Avtor: Tinkara Loverčič, Tilen Humar, Blaž Abe.
ETF skladi navdušujejo v ZDA, vse bolj priljubljeni postajajo tudi pri nas. Predstavljamo osebni zgodbi dveh študentov: kako sta v ETF vložila Tinkara in Tilen.
Od pojava kotirajočih investicijskih skladov (ETF skladi) v 90. letih prejšnjega stoletja so se iz nišne vlagateljske možnosti razvili v enega izmed najbolj priljubljenih vlagateljskih produktov, o katerih se veliko tudi govori. V ZDA danes ETF-skladi zajemajo kar tretjino vsega trgovanja. Na stari celini je takšnih poslov sedmina, v Aziji pa desetina, kažejo podatki družbe Blackrock. Veliko rast dosegajo v zadnjih petih letih, dodaten pospešek jim je dala še pandemija covida-19, ki je pokazala njihovo odpornost in možnosti.
Pa so ETF primerni za vsakega mladega vlagatelja?
ETF so primerni za vlagatelje, ki so za prihranek pri stroških pripravljeni žrtvovati nekaj svojega časa, pove finančni svetovalec Marko Ploj iz finančne skupine PRIMA. »Naložba v ETF namreč ni tako preprosta kot naložba v vzajemni sklad, zahteva več znanja in aktivnosti vlagatelja. Treba je izbrati primernega borznega posrednika (platformo), primeren ETF (vlagatelji lahko izbirajo med več tisoč ETF, ki so na trgu), oddajati davčne napovedi za dividende, kapitalske dobičke in podobno. ETF-skladi so primernejši za enkratne vložke in manj primerni za redna mesečna vplačila manjših zneskov,« pove.
Preberite več na: https://mojefinance.finance.si/9007488/Kako-sem-v-svojih-zgodnjih-20-letih-kupil-ETF-sklad ali nam pišite na: info@skupinaprima.si