Za nakup delnic mora podjetje odpreti borznoposredniški račun. Lahko se odloči za klasičnega ali spletnega borznega posrednika. Odprtje računa je nekoliko bolj zapleteno kot odprtje računa za fizično osebo, saj je poleg osnovnih podatkov o podjetju prijavi treba priložiti več dokumentov, kot so:
- izpis iz sodnega registra,
- dokazilo o poslovnem naslovu podjetja,
- identifikacija vseh večjih lastnikov,
- dokazila o stalnih prebivališčih večjih lastnikov …
Iz lastnih izkušenj lahko povem, da je postopek odobritve borznoposredniškega računa pri eni izmed večjih spletnih platform trajal več kot mesec dni, čeprav sem sam dokumente nalagal pravočasno in sproti.
Preden boste prek platforme lahko začeli kupovati naložbe, boste morali pridobiti še kodo LEI. Gre za enolično oznako pravnih oseb, ki jo potrebuje vsako podjetje, udeleženo v finančnih transakcijah. Kodo lahko pridobite prek KDD, stane pa 93 evrov (vsako nadaljnje leto stane vzdrževanje 54 evrov).
Davčna obravnava prodaj delnic prek podjetja
Dobički iz prodaje finančnih naložb se obravnavajo enako kot drugi dobički podjetja in se prištevajo k osnovi za odmero davka od dohodkov pravnih oseb v letu, v katerem so nastali. Podjetje ne glede na obdobje lastništva in vrsto finančnega instrumenta plača 19-odstotni davek.
Izjema so prodaje lastniških deležev, ko je podjetje imetnik najmanj osmih odstotkov delnic (v tem primeru se obdavči le polovica ustvarjenega dobička), in dividende, ki jih iz naložb prejme podjetje (so neobdavčene, če so izpolnjeni zakonski pogoji).
Za lažjo primerjavo naj osvežim, kakšna je obdavčitev pri fizičnih osebah:
- če fizična oseba proda finančno naložbo, je kapitalski dobiček obdavčen po padajoči davčni stopnji (25 odstotkov v prvih petih letih lastništva, 20 odstotkov po petih letih, 15 odstotkov po desetih letih, 0 odstotkov po 15 letih),
- če fizična oseba proda izvedeni finančni instrument, je dobiček obdavčen po padajoči davčni stopnji (40 odstotkov v prvem letu, 27,5 odstotkov po prvem letu, 20 odstotkov po petih letih, 15 odstotkov po desetih letih, 10 odstotkov po 15 letih, 0 odstotkov po 20 letih),
- če fizična oseba prejme dividendo, plača 25-odstotni davek.
Razlogi za in proti nakupom prek podjetja
Lastniki podjetij se lahko odločijo, ali bodo denar, ki ga podjetje ne potrebuje za osnovni posel, nalagali prek podjetja ali si ga izplačali v obliki dividend in ga vlagali kot fizične osebe. Če si ga izplačajo, bo znesek za vlaganje 25 odstotkov manjši, saj bodo morali ob izplačilu plačati davek na dividende. Po drugi strani bo izplačani znesek ločen od premoženja podjetja in v primeru morebitnega stečaja podjetja ne bo predmet stečajne mase.
Z vidika davkov je praviloma ugodnejše nalagati prek podjetja, če gre za kratkoročno trgovanje (največja razlika je pri obdavčitvi izvedenih finančnih instrumentov), če pa se nalaga dolgoročno, je obdavčitev ugodnejša pri fizičnih osebah. Za nalaganje prek podjetja govorita tudi možnost prenosa ustvarjenih izgub v prihodnja leta (podjetje lahko izgube prenaša v prihodnja leta ali jih pobota z dobički iz osnovne dejavnosti, fizične osebe pa lahko izgube in dobičke pobotajo le v tekočem letu in jih ne morejo prenašati v naslednja) ter ugodnejša obdavčitev dividend.
Stroškovno je trgovanje prek podjetja nekoliko dražje, saj mora podjetje pridobiti kodo LEI, hkrati pa nekatere borznoposredniške družbe podjetjem zaračunavajo višje nadomestilo za vodenje računa kot fizičnim osebam. Provizije za nakupe in prodaje pa so praviloma iste.