Brazilija, Rusija, Indija in Kitajska predstavljajo že skoraj 20% svetovnega BDP. Bruto domači proizvod teh držav se je po podatkih IMF od leta 2002 do danes povečal iz 2.800 milijard USD na 13.300 milijard USD. Kljub temu pa iz BRIC držav v zadnjem času prihaja kar nekaj negativnih podatkov.
Rast kitajskega BDP se je upočasnila in sicer iz 11,9% na 7,6%, rast brazilskega BDP se je upočasnila iz 7,5% na le 2,7%, Indija ima težave z inflacijo in preti ji znižanje bonitetne ocene, ruski izvoz nafte, ki je gonilna sila tega gospodarstva pa je na najnižjih nivojih v zadnjih dveh letih.
Posledično so tudi delniški indeksi teh držav na zelo nizkih nivojih. V povprečju se gibljejo le okrog 9 kratnika dobičkov (P/E je 9), kar je zgodovinsko zelo nizko. V zadnjih treh letih je ta kazalnik v povprečju znašal 13. Kitajski kazalnik P/E je na zgodovinskem dnu in sicer pri 11 kratniku dobičkov. Najnižji je ruski in sicer znaša le 5.
To je seveda dobra novica za vse, ki želijo vstopiti na te delniške trge. Vrzel med bruto domačim proizvodom BRIC držav in tržno kapitalizacijo delniških trgov BRIC držav je največja v zadnjih 7 letih. Vidimo jo lahko na naslednjem grafu:
Slika : Vrzel med bruto domačim proizvodom BRIC držav in tržno kapitalizacijo delniških trgov BRIC držav (Vir: www.businessweek.com)
Nazadnje, ko je bila vrzel tako velika (leta 2005), je MSCI BRIC index v enem letu zrasel za 53%.
Seveda se vsi investitorji bojijo upada, kakršen je bil v letu 2008. Vendar je tokrat situacija nekoliko drugačna. Svetovna trgovina se je zmanjšala dosti manj kot v letu 2009. Takrat je padla za kar 10,5%, letos pa bi naj po napovedih MDS še zmeraj zrastla za 4% (upočasnjena iz 6% letno med leti 1994 in 2011). Ker so BRIC države večinoma izvozno usmerjene, bo to znižanje sicer vplivalo na znižanje njihovega BDP, vendar ne tako drastično kot v letu 2009.
Na rast gospodarstev pa bo pozitivno vplivalo zniževanje stroškov kreditiranja v vseh večjih gospodarstvih na svetu (monetarnega lajšanja). V letih 2003, 2005 in 2008, ko so oblasti izvedle podoben ukrep, je MSCI BRIC index v enem letu zrasel v povprečju za kar 48%.
Ob tako nizkih vrednotenjih so naložbe v podjetja teh držav seveda zelo zanimive in torej dobra nakupna priložnost.