Za revijo Mama smo odgovarjali na naslednja novinarska vprašanja.
Ali menite, da je pametno, da se otroku za opravljanje domačih opravil, da denar?
Če našim staršem niti na misel ni prišlo, da bi za opravljanje hišnih opravil otroka nagrajevali, je v današnjih časih vse preveč prisotna miselnost, da je otroka potrebno obvarovati pred delom in naporom. »Uči se, da ne boš tako trdo delal kot jaz,« je stavek, ki sem ga slišala od mnogih staršev. Ali res na ta način delamo otrokom uslugo?
Sem zagovornica tega, da se otroka čim bolj vključi v opravljanje hišnih opravil, saj se na ta način krepijo delovne navade in čut za odgovornost. Dokazano je, da imajo otroci s privzgojenimi delovnimi navadami, tudi boljše učne navade.
Ali je opravljanje hišnih opravil dolžnost, ali bi morali ta opravila nagrajevati, da ne rečem plačevati?
Prav je, da starši za vsakodnevna hišna opravila ( pospravljanje sobe, odnašanje smeti ipd.) zahtevajo, da so opravljena. Na ta način otrokom vcepijo občutek odgovornosti in dolžnosti. Za tovrstna vsakodnevna opravila ni potrebno, da so nagrajevana s denarjem.
Klub temu pa je pomembno, da imajo otroci priložnost tudi nekaj zaslužiti. Za kakšen priboljšek, igračko ipd. Nagrajevanje z denarjem se mi zdi smiselno, kadar gre za opravljanje večjih hišnih opravil (npr. pomoč pri pleskanju stanovanja, ipd..), ki niso vsakodnevne, zahtevajo več časa in truda. Tako bomo otroka naučili, da nič na svetu ni zastonj, in, da si je potrebno stvari prislužiti. Otrok bo tako denar, ki si ga sam zaslužil, znal veliko bolj ceniti in ga ovrednotiti. Zato bo z denarjem ravnal veliko bolj preudarno in racionalno.
Kdaj je pravi čas, da otrok vstopi v prvo plačano službo, tu mislim kakšno počitniško in ne redno službo po končanem izobraževanju.
Delo otrok, mlajših od 15 let, je skladno z določbami Zakona o delovnih razmerjih na splošno prepovedano. Sicer obstajajo izjeme, ko lahko otroci, mlajši od 15 let, vendarle delajo. V zvezi s t.i. delom otrok v času šolskih počitnic je predpisana najnižja starost 13 let.
Enoznačnega odgovora na vprašanje kdaj je pravi čas ni, saj je to mnogokrat pogojeno z materialnim statusom družine, iz katere otrok izhaja. Pogosto je tako starostna meja nižja pri otrocih, ki izhajajo iz slabše situiranih družin, saj jih v to prisilijo okoliščine. Ti otroci bomo morali prej poprijeti za počitniško delo, s katerim si bodo prislužili dodaten evro za kakšen priboljšek.
Kdaj je primeren čas za prvo plačano počitniško delo, je odvisno tudi od osebnega razvoja otroka, njegovih sposobnosti za samostojnost, vrste dela ipd. Vsekakor pa spodbujajmo tista dela, ki otroku omogočajo tudi osebnostni razvoj in napredek, razvijajo njegove potenciale, ter ne ogrožajo njegovega zdravja in varnosti.
Novinarska vprašanja za revijo Mama je postavljala: Lucija Žižek